Ansökan om deltagande i Cirkel
              Aktiva Seniorer Trollhättan


Anmälan kan göras på denna blankett eller till Sirpa Fors på Medborgarskolan,
telefon 0520-19240 (09.00 – 12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se

( * obligatoriska uppgifter)
 
              Namn *
  Person nr.
   Gatuadress *
   Postnr / Ort *
                  Telefon 1 *
          . Telefon 2
             E-mail *
  Meddelande
  

 
 


Fyll i Dina personuppgifter. Markera den/de cirklar Du vill delta i och klicka på ”skicka” längst ner på sidan.
Vi kommer att bekräfta Din ansökan före cirkelstart. Cirkelavgiften är 50 kr per termin. Eventuell material-
kostnad tillkommer. Promenader, utomhusboule och stickcafé är avgiftsfria.
Ingen kallelse skickas ut eftersom startdatum står på programmet.

Om den cirkel Du vill delta i är fulltecknad så antecknas Du på reservlista.
 

   
Anmäl
Markera
  rutan
Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
ndagar        
  09.00 Spelglädje (ukulele) MPA - Drop in Sven Klevedal 18/1
  09.00 Engelsk konversation Doris Johansson 8/2
  09.00 Bridge Frank Linné 4/1
  10.00 Diskussionsklubb Christel Lindström 18/1
  10.00 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 18/1
  10.00 Sy och sticka Britt-Inger Malm 11/1
  10.30 Tennbroderi Margareta Eriksson 18/1
  12.00 Aktiediskussioner Christer Erkenborg 18/1
  12.15 Klassisk musik Rolf Westergren 18/1
  12.30 Klassisk musik Rolf Elamsson 25/1
  13.00 Bridge Margareta Stenör-Moberg 11/1
  13.00 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson  
  14.00 Kvinna och pensionär Ann-Sofi Hultberg 18/1
  14.00 Vegetarisk matlagning Kerstin Eriksson (ojämn v) 4/1
  14.00 Laga mat tillsammans Arne Karlsson (jämn v) 11/1
  15.00 Vi botaniserar i Jazzens värld Ulf Hagström 18/1
  15.00 Bridge nyb. Arne Persson 18/1
  15.00 Internationella händelser Theodor Ahrenberg 18/1

 

Tisdagar        
  10.00  Tävlingsbridge  Arne Persson 12/1
  10.00  Konststickning  Christina Lundmark 12/1
  10.00  Fransk konversation  Gunilla Odeberg 19/1
  10.00  Engelsk konversation  Margareta Ahlborg 19/1
  10.00  Samtal om religion  Bengt Odeberg 19/1
  10.00  Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 12/1
  10.00  Europeisk matkultur  Jan Ödman ojämn v 19/1
  10.00  Husmanskost till festmat  Jan Ödman jämn v 26/1
  12.00  Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 19/1
  12.00  Bridge  Inga Bergh 12/1
  13.00  Digital media  Olle Johansson 19/1
  13.00  Bokcirkel - jämn v.  Mariana Ceder 12/1
  13.30  Släktforskning forts, grupp 1  Gunni Sikström 12/1
  14.00  Italienska, termin 6  Anne Ödman 12/1
  14.00 Franska lätt konversation Jonas Lindblom 12/1
  15.00  Spännande resmål, Ojämn v  Christina Palm 19/1
  15.00  Spännande resmål, Jämn v  Christina Palm 26/1
  15.00  Kulturvandringar i Paris NY  Karl-Anders Arvidsson 9/2
  15.30  Släktforskning forts, grupp 2  Gunni Sikström 12/1

 

Onsdagar        
  09.30 Windows 10 Joel Danielsson 13/1
  09.30 Lättgymnastik Ruth Larsson 20/1
  10.00 Sveriges landskap Lars Kloberg 13/1
  10.00 Promenader Inger Flood  
  10.00 Vi diskuterar film Mats Frendberg jämn v 27/1
  10.00 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 20/1
  10.00 Lappteknik Mona Mauritzson 20/1
  10.00 Hatha yoga Birgitta Johansson 20/1
  10.00  Spanska forts Norma Garcia 27/1
  10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 20/1
  11.00 Lättgymnastik Ruth Larsson 20/1
  12.30 Bokcirkel ojämn v NY Marianne Abrahamsson 20/1
  13.00 Målning Ing-Marie Röstberg  
  13.00 Matlagning Gösta Larsson 20/1
  13.00 Kom igång med golf Margareta Stenör-Moberg 3/2
  13.45 Från druva till dryck Åke Holm  
  14.00 Mat & vin i kombination Eric Blom  
  14.00 Vinkännedom, Ojämn v Anna-Greta Hedlund 20/1
  14.00 Vinkännedom, Jämn v Marita Blomqvist 13/1
  14.00 Vinkännedom, varje v Catharina Nederman 20/1
  14.00 Italienska, nivå B2 Anne Ödman 13/1
  15.00 Vinkännedom, Ojämn v Kenneth Calestam 20/1
  15.00 Aktier/hitta kursvinnare Christer Erkenborg / ojämn v 20/1
  17.00 Bridge i teorin Jan Odén 20/1

 

Torsdagar        
  09.00 Vegetarisk matlagning Lisbeth Arrelid 14/1
  09.30 Bridge Britt-Marie Svensson 14/1
  09.45 Längs KUSTER och FLODER Åke Holm  
  10.00 Jordens länder Torsten Sandgren 14/1
  10.00 Today, engelsk konversation Lars Thorsell 21/1
  10.00 Antikens Rom och Grekland Anita Stridvall 14/1
  10.00  I-pad Karl-Anders Arvidsson 21/1
  12.00 Bridgespel Miriam Årstrand 17/9
  12.30 Matlagning Torsten Åsberg 14/1
  13.00 Intressanta byggnader & miljöer Ing-Britt Andersson 21/1
  13.00 Canasta Roland Ljung 14/1
  13.00 Tysk konversation Christel Vahlenbreder 14/1
  14.00 Västergötland Karin Lundh 21/1
  14.00 Vinkännedom, ojämn v Arne/Anne-Maj Edström 21/1
  15.00 Jazzens väg - epoker och profiler Rooney Nylund 21/1

 

Fredagar        
  09.00 Målning Rut Holm 15/1
  09.00 Gitarr Lars-Ove Hilmersson 8/1
  09.30 Dragspel Carina Johansson 22/1
  09.30 Boule - inomhus Rolf Strömberg 8/1
  09.30 Boule - utomhus Rolf Strömberg  
  10.00 Boule -Betty Backs park Inger Flood  
  10.00 Matlagning som social samvaro Bengt-Göran Larsson 22/1
  10.00 Lappteknik Eva Wassén 22/1
  10.00 Långpromenader – sista fredagen i varje månad samling parkering Folkets Park    
  12.00 Målning Monica Holm 15/1
  14.00 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm  
  14.00 Whisky- och aktiekunskap P-O Karlsson jämn v 22/1