Ansökan om deltagande i Cirkel
              Aktiva Seniorer Trollhättan


Anmälan kan göras på denna blankett eller till Sirpa Fors på Medborgarskolan,
telefon 0520-19240 (09.00 – 12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se

( * obligatoriska uppgifter)
 
              Namn *
  Person nr.
   Gatuadress *
   Postnr / Ort *
                  Telefon 1 *
          . Telefon 2
             E-mail *
  Meddelande
  

 
 


Fyll i Dina personuppgifter. Markera den/de cirklar Du vill delta i och klicka på ”skicka” längst ner på sidan.
Vi kommer att bekräfta Din ansökan före cirkelstart. Cirkelavgiften är 50 kr per termin. Eventuell material-
kostnad tillkommer. Promenader, utomhusboule och stickcafé är avgiftsfria.
Ingen kallelse skickas ut eftersom startdatum står på programmet.

Om den cirkel Du vill delta i är fulltecknad så antecknas Du på reservlista.
 

   
Anmäl
Markera
  rutan
Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
ndagar        
  09.00 Ukulele Lars-Ove Hilmersson 25/9
  09.00 Engelsk konversation vakant 25/9
  09.00 Bridge Frank Linné 11/9
  10.00 Diskussionsklubb Lars Thorsell 18/9
  10.00 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 18/9
  10.00 Sy och sticka Inger Johansson 28/8
  10.30 Tennbroderi Margareta Eriksson 11/9
  10.30 Körsång Gudrun Eklund 13/11
  11.00 I-pad, nyb Karl-Anders Arvidsson 18/9
  12.00 Aktiediskussioner Christer Erkenborg 18/9
  12.30 Klassisk musik Rolf Elamsson 18/9
  13.00 Kvinnohistoria NY   18/9
  13.00 Bridge Stina Gustavsson 25/9
  13.00 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson 11/9
  14.00 Vegetarisk matlagning Lena Byström (ojämn v) 11/9
  14.00 Laga mat tillsammans Arne Karlsson (jämn v) 4/9
  15.00 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson 25/9
  15.00 Internationella händelser Theodor Ahrenberg 18/9

 

Tisdagar        
  09.45  Tävlingsbridge  Magnus Bowallius 19/9
  10.00  Konststickning  Christina Lundmark 5/9
  10.00  Fransk konversation  Gunilla Odeberg 26/9
  10.00  Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson 19/9
  10.00  Samtal om religion  Bengt Odeberg 26/9
  10.00  Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 12/9
  10.00  Europeisk matkultur  Jan Ödman ojämn v 12/9
  10.00  Husmanskost till festmat  Jan Ödman jämn v 19/9
  10.00  Hänt i veckan  Bengt-Göran Bengtsson 19/9
  12.00  Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 19/9
  13.00  Bokcirkel - jämn v.  Mariana Ceder 19/9
  13.00  Bridge  Inga Bergh 12/9
  13.00  Digital media  Olle Johansson 26/9
  13.00  Måleri/kollage    Britta Rosendahl 26/9
  13.30  Släktforskning forts, grupp 1  Gunni Sikström 12/9
  14.00  Italienska, termin 9  Anne Ödman 19/9
  14.00  Franska lätt konversation  Jonas Lindblom 26/9
  15.00  Paris under mellankrigstiden  Karl-Anders Arvidsson 19/9
  15.30  Släktforskning forts, grupp 2  Gunni Sikström 12/9

 

Onsdagar        
  09.00 Vegetarisk matlagning Maj-Lis Lindström ojämn v. 13/9
  09.30 Windows 10, forts Rolf Enquist 27/9
  09.30 Lättgymnastik Ruth Larsson 13/9
  09.30 Yoga Birgitta Johansson 27/9
  10.00 Världsarv i Norden Lars Kloberg 20/9
  10.00 Promenader Inger Flood  
  10.00 Vi diskuterar film Mats Frendberg jämn v 13/9
  10.00 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 20/9
  10.00 Lappteknik Mona Mauritzson 20/9
  10.00  Spanska forts Norma Garcia 20/9
  10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 6/9
  11.00 Lättgymnastik Ruth Larsson 13/9
  12.00 Swish&SMS Tuula Karlsson 20/9
  12.30 Bokcirkel ojämn v Marianne Abrahamsson 30/8
  13.00 Målning Ing-Marie Röstberg 20/9
  13.00 Matlagning Gösta Larsson 27/9
  13.00 Italienska nivå B1 Anne Ödman 20/9
  13.45 Från druva till dryck Åke Holm 20/9
  14.00 Mat & vin i kombination Eric Blom 6/9
  14.00 Vinkännedom ojämn v Anna-Greta Hedlund 30/8
  14.00 Vinkännedom, Jämn v Marita Blomqvist 6/9
  14.00 Vinkännedom, varje v Catharina Nederman 27/9
  14.30 Bridge i teorin Jan Odén 20/9
  15.00 Vinkännedom, Ojämn v Kenneth Calestam 13/9
  15.00  Nobelpristagare Britt Andersson 4/10

 

Torsdagar        
  09.00 Vegetarisk matlagning Lisbeth Arrelid jämn v. 7/9
  09.30  Måla akvarell Ingrid Jansson 14/9
  09.00 Vegetarisk matlagning Kerstin Ell ojämn v 28/9
  09.30 Bridge Britt-Marie Svensson 21/9
  10.00 Jordens länder Torsten Sandgren 28/9
  10.00 Today, engelsk konversation Lars Thorsell 14/9
  10.00 Antikens Rom och Grekland Anita Stridvall 14/9
  10.00  I-pad Hallstensson/Pettersson 28/9
  10.00   Engelsk konversation Graham Burdick 21/9
  12.00  Tysk konversation   Christel Vahlenbreder 14/9
  12.30  Linedance Kamma Steen 21/9
  13.00 Matlagning Torsten Åsberg 21/9
  13.00 Intressanta byggnader & miljöer Ing-Britt Andersson 5/10
  13.00 Canasta Roland Ljung 14/9
  14.00 Trollhättebygden Eivor emanuelsson 21/9
  14.00 Vinkännedom, ojämn v Arne/Anne-Maj Edström 28/9
  14:00 Bridge Nybörjare Christina Palm 21/9

 

Fredagar        
  09.00 Målning Gunvor Hansson 22/9
  09.00 Gitarr Ingemar Hjorth 22/9
  09.30 Boule - inomhus Rolf Strömberg 8/9
  09.30 Boule - utomhus Rolf Strömberg  
  10.00 Boule -Betty Backs park Inger Flood  
  10.00 Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 22/9
  10.00 Lappteknik Eivor Rapp 15/9
  10.00 Långpromenader – sista fredagen i varje månad samling parkering Folkets Park    
  12.00 Målning Monica Holm 15/9
  14.00 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm 22/9
  14.00 Whisky- och aktiekunskap P-O Karlsson jämn v 1/9