Ansökan om deltagande i Cirkel
         Aktiva Seniorer Trollhättan HT 2019


Anmälan kan göras på denna blankett eller till Sirpa Fors på Medborgarskolan,
telefon 0520-19240 (09.00 – 12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se

( * obligatoriska uppgifter)
 
              Namn *
   Gatuadress *
   Postnr / Ort *
                  Telefon 1 *
          . Telefon 2
             E-mail *
  Meddelande
  

 
 


Fyll i Dina personuppgifter. Markera den/de cirklar Du vill delta i och klicka på ”skicka” längst ner på sidan.
Vi kommer att bekräfta Din ansökan före cirkelstart. Cirkelavgiften är 50 kr per termin. Eventuell material-
kostnad tillkommer. Promenader, utomhusboule och stickcafé är avgiftsfria.
Ingen kallelse skickas ut eftersom startdatum står på programmet.

Om den cirkel Du vill delta i är fulltecknad så antecknas Du på reservlista.
 

   
Anmäl
Markera
  rutan
Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
ndagar        
  09.00 Ukulele Lars-Ove Hilmersson 23/9
  09.15 Bridge Bengt Mikaelsson 16/9
  10.00 Diskussionsklubb Lars Thorsell 16/9
  10.00 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 23/9
  10.00 Sy och sticka Inger Johansson 9/9
  10.30 Tennbroderi Margareta Eriksson 16/9
  10.30 Körsång Gudrun Eklund 18/11
  11.00 Kvinnohistoria Britt Andersson 16/9
  12.00 Aktiediskussioner Christer Erkenborg 16/9
  12.30 Linedance Kamma Steen 16/9
  13.00 Klassisk musik Rolf Elamsson 23/9
  13.00 Bridge Petre/Gedelius 16/9
  13.00 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson 23/9
  14.00 Vegetarisk matlagning / ojämn v. Lena Byström 9/9
  14.00 Laga mat tillsammans / jämn v. Arne Karlsson 2/9
  14.00 Internationella händelser Theodor Ahrenberg 16/9
  14.00 Släktforskning Leif Abrahamsson 2/9
  15.00 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson 23/9

 

Tisdagar        
  09.45  Tävlingsbridge  Joel Danielsson 17/9
  10.00  Konststickning  Christina Lundmark 3/9
  10.00  Fransk konversation  Gunilla Odeberg 24/9
  10.00  Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson 17/9
  10.00  Samtal om religion  Bengt Odeberg 24/9
  10.00  Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 10/9
  10.00  Europeisk matkultur ojämn v.  Jan Ödman 24/9
  10.00  Husmanskost till Festmat / jämn v  Jan Ödman 17/9
  10.00  Hänt i veckan Bengt-Göran Bengtsson 17/9
  12.00  Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 17/9
  12.00  Bokcirkel - jämn v.  Mariana Ceder 17/9
  13.00  Digital media ojämn v.  Olle Johansson 24/9
  13.00  Måleri/kollage    Britta Rosendahl 17/9
  14.00  Släktforskning forts   Inge Johansson 17/9
  14.00  Bridge i teorin  Jan Odén 17/9
  14.00  Italienska, A1/A2  Anne Ödman 17/9
  14.00  Franska konversation  Karl-Anders Arvidsson 17/9
  15.00 Data                           NY Göran Kjellebäck 24/9


 

Onsdagar        
  09.00 Vegetarisk matlagning /ojämn v. Maj-Lis Lindström 11/9
  09.00 Diskussionsgrupp / ojämn v NY Roland Ljung 18/9
  09.30 Lättgymnastik Ruth Larsson 18/9
  09.30 Yoga Birgitta Johansson 18/9
  10.00 Världsarv Lars Kloberg 18/9
  10.00 Promenader Inger Flood  
  10.00 Vi diskuterar film / jämn v. Mats Frendberg 18/9
  10.00 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 18/9
  10.00 Lappteknik Mona Mauritzson 25/9
  10.00  Spanska forts Inger Cleröd 25/9
  10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 11/9
  10.00 Engelska Agneta Bjarne 18/9
  11.00 Lättgymnastik Ruth Larsson 18/9
  11.00 Engelsk konv          NY Lisa Wallin 18/9
  12.30 Bokcirkel ojämn v Marianne Abrahamsson 28/8
  12.45 Bridge Ingbritt Widing 18/9
  13.00 Målning Ing-Marie Röstberg 25/9
  13.00 Matlagning S Svernlöv 18/9
  13.00 Parliamo Italiano, nivå B1 Sture Lindfeldt 18/9
  13.45 Från druva till dryck Åke Holm 18/9
  14.00 Vin i ett geografiskt Perspektiv / ojämn v Inger Johansson 11/9
  14.00 Vinodling- en vetenskap / jämn v Marita Blomqvist 4/9
  14.00 Kulturhistoriska vinvägar Catharina Nederman 18/9
  15.00 Önologi ur ett geografiskt perspektiv / ojämn v Kenneth Calestam 11/9
  15.00 Aktiekunskap och ädla drycker             NY Gun Karlsson 18/9

 

Torsdagar        
  09.00 Mat och Prat / jämn v Lisbeth Arrelid 5/9
  09.00 Vegetarisk matlagning / ojämn v. Kerstin Ell 12/9
  09.30 Måla akvarell  Ingrid Anderson 5/9
  09.30 Bridge Agneta Adamsson 26/9
  10.00 Jordens länder Torsten Sandgren 26/9
  10.00 Today, engelsk konversation Lars Thorsell 12/9
  10.00 Engelsk konversation Graham Burdick 19/9
  11.00 Yoga Annmarie Arvidsson 12/9
  12.00 Tysk konversation   Christel Vahlenbreder 19/9
  12.30 Linedance Kamma Steen 19/9
  12.30 Balansträning Inger Gustafson 26/9
  13.00 Matlagning Torsten Åsberg 19/9
  13.00 Intressanta byggnader & miljöer Ing-Britt Andersson 3/10
  13.00 Canasta Margita Stolt 19/9
  14.00 Uppland Ebon Johansson 26/9
  14.00 Qi Gong                    NY Inger Gustafsson 26/9

 

Fredagar        
  09.00 Målning Ebon Warneryd 27/9
  09.00 Gitarr Leif Johansson 20/9
  09.30 Boule - inomhus Rolf Strömberg 6/9
  09.30 Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 27/9
  10.00 Lappteknik Eivor Rapp 13/9
  10.00 Långpromenader – sista fredagen i varje månad samling parkering Folkets Park    
  12.00 Målning Monica Holm 13/9
  13.30 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm 20/9
  14.00 Whisky- och aktiekunskap / ojämn v. P-O Karlsson 30/8