Ansökan om deltagande i Cirkel
         Aktiva Seniorer Trollhättan VT 2018


Anmälan kan göras på denna blankett eller till Sirpa Fors på Medborgarskolan,
telefon 0520-19240 (09.00 – 12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se

( * obligatoriska uppgifter)
 
              Namn *
   Gatuadress *
   Postnr / Ort *
                  Telefon 1 *
          . Telefon 2
             E-mail *
  Meddelande
  

 
 


Fyll i Dina personuppgifter. Markera den/de cirklar Du vill delta i och klicka på ”skicka” längst ner på sidan.
Vi kommer att bekräfta Din ansökan före cirkelstart. Cirkelavgiften är 50 kr per termin. Eventuell material-
kostnad tillkommer. Promenader, utomhusboule och stickcafé är avgiftsfria.
Ingen kallelse skickas ut eftersom startdatum står på programmet.

Om den cirkel Du vill delta i är fulltecknad så antecknas Du på reservlista.
 

   
Anmäl
Markera
  rutan
Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
ndagar        
  09.00 Ukulele Lars-Ove Hilmersson 22/1
  09.00 Engelsk konversation Agneta Bjarne 15/1
  09.30 Bridge Frank Linné 15/1
  10.00 Diskussionsklubb Lars Thorsell 22/1
  10.00 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 15/1
  10.00 Sy och sticka Inger Johansson 22/1
  10.30 Tennbroderi Margareta Eriksson 15/1
  10.30 Körsång Gudrun Eklund 16/4
  11.00 I-pad, nyb Karl-Anders Arvidsson 12/2
  11.00 Kvinnohistoria Britt Andersson 12/2
  12.00 Aktiediskussioner Christer Erkenborg 15/1
  13.00 Klassisk musik Sture Lindfeldt 15/1
  13.00 Bridge Margareta Stenör-Moberg 15/1
  13.00 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson 22/1
  14.00 Vegetarisk matlagning Lena Byström (ojämn v) 15/1
  14.00 Laga mat tillsammans Arne Karlsson (jämn v) 8/1
  15.00 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson 22/1
  15.00 Internationella händelser Theodor Ahrenberg 15/1

 

Tisdagar        
  09.45  Tävlingsbridge  Joel Danielsson 9/1
  10.00  Konststickning  Christina Lundmark 9/1
  10.00  Fransk konversation  Gunilla Odeberg 23/1
  10.00  Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson 23/1
  10.00  Samtal om religion  Bengt Odeberg 23/1
  10.00  Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 16/1
  10.00  Europeisk matkultur  Jan Ödman ojämn v 16/1
  10.00  Husmanskost till festmat  Jan Ödman jämn v 23/1
  10.00  Hänt i veckan  NY Bengt-Göran Bengtsson 16/1
  12.00  Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 16/1
  12.00  Bokcirkel - jämn v.  Mariana Ceder 23/1
  13.00  Digital media  Olle Johansson 23/1
  13.00  Måleri/kollage    Britta Rosendahl 16/1
  13.30  Släktforskning forts, grupp 1  Gunni Sikström 16/1
  14.00  Italienska, termin10  Anne Ödman 16/1
  14.00  Franska lätt konversation  Jonas Lindblom 16/1
  15.00  Paris under 20-talet  Karl-Anders Arvidsson 13/2
  15.30  Släktforskning forts, grupp 2  Gunni Sikström 16/1

 

Onsdagar        
  09.00 Vegetarisk matlagning Maj-Lis Lindström ojämn v. 17/1
  09.30 Dataforum Rolf Enquist 17/1
  09.30 Lättgymnastik Ruth Larsson 17/1
  09.30 Yoga Birgitta Johansson 17/1
  10.00 Världsarv i Norden Lars Kloberg 17/1
  10.00 Promenader Inger Flood  
  10.00 Vi diskuterar film Mats Frendberg jämn v 17/1
  10.00 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 24/1
  10.00 Lappteknik Mona Mauritzson 17/1
  10.00  Spanska forts Norma Garcia 24/1
  10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 10/1
  11.00 Lättgymnastik Ruth Larsson 17/1
  12.30 Bokcirkel ojämn v Marianne Abrahamsson 17/1
  12.45 Bridge Inga Bergh 10/1
  13.00 Målning Ing-Marie Röstberg 17/1
  13.00 Matlagning Gösta Larsson 24/1
  13.00 Italienska nivå B1 Anne Ödman 10/1
  13.45 Från druva till dryck Åke Holm 24/1
  14.00 Mat & vin i kombination Eric Blom 17/1
  14.00 Vinkännedom ojämn v Anna-Greta Hedlund 17/1
  14.00 Vinkännedom, Jämn v Marita Blomqvist 10/1
  14.00 Vinkännedom, varje v Catharina Nederman 17/1
  15.00 Vinkännedom, Ojämn v Kenneth Calestam 17/1

 

Torsdagar        
   09.00 Swish & SMSparkering Tuula Karlsson 25/1
  09.00 Vegetarisk matlagning Lisbeth Arrelid jämn v. 11/1
  09.00 Vegetarisk matlagning Kerstin Ell ojämn v 18/1
  09.00  I-pad Barbro Hallstensson 25/1
  09.30  Måla akvarell  Ingrid Anderson 8/2
  09.30 Bridge Britt-Marie Svensson 11/1
  10.00 Jordens länder Torsten Sandgren 25/1
  10.00 Today, engelsk konversation Lars Thorsell 18/1
  10.00 Antikens historia Anita Stridvall 18/1
  10.00   Engelsk konversation Graham Burdick 18/1
  11.00  Yoga NY Annmarie Arvidsson 11/1
  12.00  Tysk konversation   Christel Vahlenbreder 18/1
  12.30  Linedance Kamma Steen 18/1
  13.00 Matlagning Torsten Åsberg 18/1
  13.00 Intressanta byggnader & miljöer Ing-Britt Andersson 11/1
  13.00 Canasta Roland Ljung 25/1
  14.00 Teater NY Kristina Nadelius 25/1
  14.00 Trollhättebygden Eivor Emanuelsson 18/1
  14.00 Vinkännedom, ojämn v Arne/Anne-Maj Edström 18/1
  14:00 Bridge Christina Palm 25/1

 

Fredagar        
  09.00 Målning Ebon Warneryd 19/1
  09.00 Gitarr Ingemar Hjorth 19/1
  09.30 Boule - inomhus Rolf Strömberg 12/1
  09.30 Boule - utomhus Rolf Strömberg  
  10.00 Boule -Betty Backs park Inger Flood  
  10.00 Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 26/1
  10.00 Lappteknik Eivor Rapp 19/1
  10.00 Långpromenader – sista fredagen i varje månad samling parkering Folkets Park    
  12.00 Målning Monica Holm 12/1
  14.00 Whisky- och aktiekunskap P-O Karlsson jämn v 26/1
  14.30 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm 9/2