Ansökan om deltagande i Cirkel
         Aktiva Seniorer Trollhättan VT 2019


Anmälan kan göras på denna blankett eller till Sirpa Fors på Medborgarskolan,
telefon 0520-19240 (09.00 – 12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se

( * obligatoriska uppgifter)
 
              Namn *
   Gatuadress *
   Postnr / Ort *
                  Telefon 1 *
          . Telefon 2
             E-mail *
  Meddelande
  

 
 


Fyll i Dina personuppgifter. Markera den/de cirklar Du vill delta i och klicka på ”skicka” längst ner på sidan.
Vi kommer att bekräfta Din ansökan före cirkelstart. Cirkelavgiften är 50 kr per termin. Eventuell material-
kostnad tillkommer. Promenader, utomhusboule och stickcafé är avgiftsfria.
Ingen kallelse skickas ut eftersom startdatum står på programmet.

Om den cirkel Du vill delta i är fulltecknad så antecknas Du på reservlista.
 

   
Anmäl
Markera
  rutan
Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
ndagar        
  09.00 Ukulele Lars-Ove Hilmersson 21/1
  09.15 Bridge Bengt Mikaelsson 14/1
  10.00 Diskussionsklubb Lars Thorsell 14/1
  10.00 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 21/1
  10.00 Sy och sticka Inger Johansson 14/1
  10.30 Tennbroderi Margareta Eriksson 14/1
  11.00 Kvinnohistoria Britt Andersson 14/1
  12.00 Aktiediskussioner Christer Erkenborg 14/1
  12.30 Linedance Kamma Steen 14/1
  13.00 Klassisk musik Rolf Elamsson 21/1
  13.00 Bridge Petre/Gedelius 14/1
  13.00 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson 21/1
  14.00 Vegetarisk matlagning / ojämn v. Lena Byström 14/1
  14.00 Laga mat tillsammans / jämn v. Arne Karlsson 7/1
  14.00 Internationella händelser Theodor Ahrenberg 14/1
  14.00 Släktforskning NY Leif Abrahamsson 14/1
  15.00 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson 21/1

 

Tisdagar        
  09.45  Tävlingsbridge  Joel Danielsson 15/1
  10.00  Konststickning  Christina Lundmark 8/1
  10.00  Fransk konversation  Gunilla Odeberg 22/1
  10.00  Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson 15/1
  10.00  Samtal om religion  Bengt Odeberg 22/1
  10.00  Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 15/1
  10.00  Europeisk matkultur ojämn v.  Jan Ödman 15/1
  10.00  Husmanskost till Festmat / jämn v  Jan Ödman 22/1
  10.00  Hänt i veckan Bengt-Göran Bengtsson 15/1
  12.00  Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 15/1
  12.00  Bokcirkel - jämn v.  Mariana Ceder 22/1
  13.00  Engelska Agneta Bjarne 15/1
  13.00  Digital media jämn v.  Olle Johansson 22/1
  13.00  Måleri/kollage    Britta Rosendahl 15/1
  14.00  Släktforskning forts   Inge Johansson 15/1
  14.00  Bridge i teorin  Jan Odén 15/1
  14.00  Italienska, A1/A2  Anne Ödman 29/1
  14.00  Franska konversation  Jonas Lindblom 15/1

 

Onsdagar        
  09.00 Vegetarisk matlagning /ojämn v. Maj-Lis Lindström 16/1
  09.00 Diskussionsgrupp / ojämn v NY Roland Ljung 16/1
  09.30 Lättgymnastik Ruth Larsson 16/1
  09.30 Yoga Birgitta Johansson 23/1
  10.00 Världsarv i Norden Lars Kloberg 16/1
  10.00 Promenader Inger Flood  
  10.00 Vi diskuterar film / jämn v. Mats Frendberg 23/1
  10.00 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 23/1
  10.00 Lappteknik Mona Mauritzson 16/1
  10.00  Spanska forts Inger Cleröd 23/1
  10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 16/1
  11.00 Lättgymnastik Ruth Larsson 16/1
  12.30 Bokcirkel ojämn v Marianne Abrahamsson 16/1
  12.45 Bridge Ingbritt Widing 16/1
  13.00 Målning Ing-Marie Röstberg 23/1
  13.00 Matlagning G Larsson/S Svernlöv 23/1
  13.00 Parliamo Italiano, nivå B1 Sture Lindfeldt 16/1
  13.45 Från druva till dryck Åke Holm 16/1
  14.00 Världens vin/matkultur Eric Blom 9/1
  14.00 Vin i ett geografiskt perspektiv / ojämn v Anna-Greta Hedlund 16/1
  14.00 Vinodling- en vetenskap / jämn v Marita Blomqvist 9/1
  14.00 Kulturhistoriska vinvägar Catharina Nederman 23/1
  15.00 Önologi ur ett geografiskt perspektiv / ojämn v Kenneth Calestam 16/1

 

Torsdagar        
  09.00 Mat och Prat / jämn v Lisbeth Arrelid 10/1
  09.00 Vegetarisk matlagning / ojämn v. Kerstin Ell 17/1
  09.30 Måla akvarell  Ingrid Anderson 7/2
  09.30 Bridge Agneta Adamsson 10/1
  10.00 Jordens länder Torsten Sandgren 17/1
  10.00 Today, engelsk konversation Lars Thorsell 17/1
  10.00 Nordamerikas indianer Anita Stridvall 24/1
  10.00 Engelsk konversation Graham Burdick 17/1
  11.00 Yoga Annmarie Arvidsson 10/1
  12.00 Tysk konversation   Christel Vahlenbreder 17/1
  12.30 Linedance Kamma Steen 17/1
  12.15 Balansträning Inger Gustafson 17/1
  13.00 Matlagning Torsten Åsberg 17/1
  13.00 Intressanta byggnader & miljöer Ing-Britt Andersson 17/1
  13.00 Canasta Margita Stolt 17/1
  13.30 Bridge Tuula Karlsson 24/1
  14.00 Östergötland Eivor Emanuelsson 17/1
  14.00 Världens vinkultur / ojämn v Arne/Anne-Maj Edström 17/1
  15.00 I-pad K-A Arvidsson 14/2

 

Fredagar        
  09.00 Målning Ebon Warneryd 18/1
  09.00 Gitarr Ingemar Hjorth 18/1
  09.30 Boule - inomhus Rolf Strömberg  
  09.30 Boule - utomhus Rolf Strömberg  
  09.30 Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 25/1
  10.00 Lappteknik Eivor Rapp 18/1
  10.00 Långpromenader – sista fredagen i varje månad samling parkering Folkets Park    
  12.00 Målning Monica Holm 18/1
  13.30 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm 18/1
  14.00 Whisky- och aktiekunskap / jämn v. P-O Karlsson 11/1