CIRKLAR hösten 2011
 


Anmälan skall göras till Sirpa på Medborgarskolan, telefon 0520-192 40 (09.00-12.00) eller sirpa.mulari@medborgarskolan.se  Om den cirkel du vill deltaga i är fulltecknad så anmäl dig gärna till
kölistan. Avgiften är 50 kr per cirkel och termin. Ev material och datorhyra tillkommer. Promenader,
utomhusboule och stickcafé är avgiftsfria.
OBS! Inga kallelser skickas ut eftersom stardatum står på programmet.
 

 
  Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
ndagar 09.30 Bridge - Sällskapsspel Eva Nordström 12/9
  10.00 Tennbroderi Margareta Eriksson 19/9
  10.00 Diskussionsklubb Christel Lindström 19/9
  10.00 Matlagning - som social samvaro Bernth Gruvander 19/9
  10.00 Spanska, nyb                        NY Norma Garcia 19/9
  12.00 Aktiediskussioner Rune Gyllenskepp 19/9
  12.00 Res lätt med tunn plånbok Gunnar Christiansson 12/9
  13.00 Klassisk musik Rolf Elamsson 19/9
  13.00 Bridge Margareta Stenör-Moberg 19/9
  13.00 Från grotta till grotta Bengt Jacobsson 10/10
  13.45 Antikens författare och filosofer Doris Johansson 12/9
  14.00 Bridge nyb, Fas 2 Weste Husmark 19/9
  14.00 Tysk konversation Kerstin Svensson 19/9
  14.00 Vi tittar på konst Lenn Svensson 19/9
  15.00 Vi botaniserar  i jazzens värld Rooney Nylund 12/9

 

 Tisdagar

10.00  Tävlingsbridge  Arne Persson 13/9

 

10.00  Stick-café  Maie Johansson 13/9

 

10.00  Bonjour, fransk konversation  Gunilla Odeberg 27/9

 

10.00  Engelsk konversation  Margareta Ahlborg 20/9

 

10.00  Religionshistoria  Bengt Odeberg 27/9

 

10.00  Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 20/9

 

10.00  Matlagning – europeisk matkultur,  Ojämna v  Jan Ödman    13/9

 

10.00  Matlagning – Festmat,     Jämna v  Jan Ödman 20/9

 

12.00  Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 20/9
13.00  Digital media  Olle Johansson 27/9
13.00  Bra böcker & boktips  vakant 20/9
  13.00  Bridge  Inga Bergh 13/9
  15.00  Videoredigering  Olle Johansson 27/9
  15.00  Spännande resmål  Christina Palm 20/9
  15.00  Släktforskning  Gunni Sikström 13/9

 

 Onsdagar

09.30 Data – laptop Joel Danielsson 21/9

 

09.30 Lättgymnastik Ruth Larsson 21/9

 

09.45 Israel Inge Andersson 14/9

 

10.00 Promenader Kerstin Elefant  

 

10.00 Växternas roll i kultur och tradition Karin/Anders Bohlin 14/9

 

10.00 Lappteknik Mona Mauritzson 28/9

 

10.00 Spännande resmål Christina Palm 21/9

 

11.00 Lättgymnastik Ruth Larsson 21/9

 

13.00 Italienska, forts Anne Ödman 21/9

 

13.00 Målning Siv Larsson 21/9
13.00 Matlagning Gösta Larsson 21/9
  13.45 Vinkännedom; från druva till dryck Åke Holm 21/9
  14.00 Mat och vin i kombination Bo Carlsson 28/9
  14.00 Vinkännedom, ojämna veckor Ingemar Lind 14/9
  14.00 Vinkännedom, jämna veckor Marita Blomqvist 21/9
  14.00 Island                Ny cirkel Inger Gustafsson  
  15.00 Vinkännedom, ojämna veckor Jan Ödman 14/9
  15.00 Italienska, nybörjare                   NY Anne Ödman 21/9

 

Torsdagar

10.00  Mobiltelefonanvändning Birgitta Olofsson 22/9

 

10.00 Jordens länder Jan Andersson 22/9

 

10.00 Today, engelsk konversation Christel Lindström 22/9

 

10.00 Kuster Christina Johansson 15/9

 

10.00 Digital bildbehandling     (datorhyra tillkommer) Kjell Nilsson 22/9

 

10.00 Sveriges historia, 1700-talet Anita Stridvall 15/9
  11.00 Squaredans Stig Berger 15/9

 

12.00 Bridgespel Miriam Årstrand 8/9
  12.15 Götaland Inga-Lill Karlsson 8/9
  12.30 Matlagning Sigge Gustafsson 22/9
  13.00 Canasta Roland Ljung 15/9
  13.00 Intressanta byggnader och miljöer    NY vakant 22/9
  14.00 Vår huvudstad Wanja Gustafsson 22/9
  14.00 Filmkunskap,  jämna veckor            NY vakant 22/9
  14.00 Svamputflykter Anita Stridvall 8/9

 

Fredagar

09.00 Målning Rut Holm 23/9

 

09.00 Gitarr Roland Ljung 16/9
  09.30 Dragspel Sölve Svernlöv 23/9
  09.30 Boule - inomhus Rolf Strömberg 16/9

 

09.30 Boule - utomhus     Hjortmossen grusplan Rolf Strömberg  

 

10.00 Boule - utomhus      Betty Backs park Inger Flood  

 

10.00 Matlagning – som social samvaro Bengt-Göran Larsson 23/9

 

10.00 Lappteknik Siv Lennmyr 23/9
  10.00 Långpromenader – sista fredagen i varje månad Inge Andersson  
  12.00 Målning Anna-Lisa Widell 23/9
  14.00 Matlagning / fredagsmys Lars Ahlm 23/9
 
                                                                                                                           Tillbaka till Löpsedel
 
 

 

    
AKTIVA SENIORER
TROLLHÄTTAN
Storgatan 19
46130 Trollhättan

Tel. 0520-
19240
Postgiro
636 43 90-2

  
Hemsida:    www.aktivaseniorertrollhattan.com
Redaktör:   Olle Johansson  0520 / 31663
                    olle.johan@telia.com