CIRKLAR Hösten 2017
 


Anmälan skall göras till Sirpa på Medborgarskolan, telefon 0520-192 40 (09.00-12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se  eller via Medlemsservice/Cirkelanmälan (Klicka här)
Om den cirkel du vill deltaga i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin. Ev. material tillkommer.
Promenader och boule är avgiftsfria.
Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan.

OBS! Inga cirklar under månadsmötena  4/9, 2/10, 6/11 och 4/12
 

 
  Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
Måndagar 09.00 Ukulele Lars-Ove Hilmersson 25/9
  09.00 Engelsk konversation vakant 25/9
  09.30 Bridge Frank Linné 11/9
  10.00 Diskussionsklubb Lars Thorsell 18/9
  10.00 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 18/9
  10.00 Sy och sticka Inger Johansson 28/8
  10.30 Tennbroderi Margareta Eriksson 11/9
  10.30 Körsång Gudrun Eklund 13/11
  11.00 l-pad, nyb Karl-Anders Arvidsson 18/9
  12.00 Aktiediskussioner Christer Erkenborg 18/9
  12.30 Klassisk musik Rolf Elamsson 18/9
  13.00 Kvinnohistoria NY   18/9
  13.00 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson 25/9
  13.15 Bridge Stina Gustafsson 11/9
  14.00 Vegetarisk matlagning Lena Byström (ojämn v) 11/9
  14.00 Laga mat tillsammans Arne Karlsson    (jämn v) 4/9
  15.00 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson 25/9
  15.00 Internationella händelser Theodor Ahrenberg 18/9

 

 Tisdagar

09.45   Tävlingsbridge  Magnus Bowallius 19/9

 

10.00   Konststickning  Christina Lundmark 5/9

 

10.00   Fransk konversation  Gunilla Odeberg 26/9

 

10.00   Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson 19/9

 

10.00   Samtal om religion  Bengt Odeberg 26/9

 

10.00   Berömda kvinnor  Ingrid Carlén 12/9

 

10.00   Europeisk matkultur  Jan Ödman ojämn v 12/9

 

10.00   Husmanskost till festmat  Jan Ödman jämn v 19/9
  10.00   Hänt i veckan Bengt-Göran Bengtsson 19/9

 

12.00   Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp 19/9
  12.00   Bokcirkel - jämn v  Mariana Ceder 19/9
  13.00   Bridge  Inga Bergh 12/9
13.00   Digital media  Olle Johansson 26/9
  13.00   Måleri/kollage  Britta Rosendahl 26/9
  13.30   Släktforskning forts, grupp 1  Gunni Sikström 12/9
  14.00   Italienska, termin 9  Anne Ödman 19/9
  14.00   Franska lätt konversation  Jonas Lindblom 26/9
  15.00   Paris under mellankrigstiden  Karl-Anders Arvidsson 19/9
  15.30   Släktforskning forts, grupp 2  Gunni Sikström 12/9

 

Onsdagar 09.00  Vegetarisk matlagning Maj-Lis Lindström ojämn v 13/9

 

09.30  Windows 10, forts Rolf Enquist 27/9

 

09.30  Lättgymnastik Ruth Larsson 13/9
  09.30 Yoga Birgitta Johansson 27/9

 

10.00  Världsarv i Norden Lars Kloberg 20/9

 

10.00  Promenader Inger Flood  

 

10.00  Vi diskuterar film Mats Frendberg Ojämn v 13/9

 

10.00  Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 20/9

 

10.00  Lappteknik Mona Mauritzson 20/9

 

10.00  Spanska forts Norma Garcia 20/9

 

10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 6/9
11.00  Lättgymnastik Ruth Larsson 13/9
  12.00  Swish&SMS Tuula Karlsson 20/9
  12.30  Bokcirkel ojämn v Marianne Abrahamsson 30/8
  13.00  Målning  Ing-Marie Röstberg 20/9
  13.00  Matlagning Gösta Larsson 27/9
  13.00  Italienska, nivå B1 Anne Ödman 20/9
  13.45  Från druva till dryck Åke Holm 20/9
  14.00  Mat & vin i kombination Eric Blom 6/9
  14.00  Vinkännedom ojämn v Anna-Greta Hedlund 30/8
  14.00  Vinkännedom, Jämn v Marita Blomqvist 6/9
  14.00  Vinkännedom, varje v Catharina Nederman 27/9
  14.30  Bridge i teorin Jan Odén 20/9
  15.00  Vinkännedom, Ojämn v Kenneth Calestam 13/9
  15.00  Nobelpristagare Britt Andersson 4/10

 

Torsdagar

       
  09.00 Vegetarisk matlagning Lisbeth Arrelid jämn v 7/9
  09.30 Måla akvarell Ingrid Jansson 14/9

 

09.30 Vegetarisk matlagning Kerstin Ell ojämn v 28/9
  09.30  Bridge Britt-Marie Svensson 21/9
  10.00  Jordens länder Torsten Sandgren 28/9

 

10.00  Today, engelsk konversation Lars Thorsell 14/9

 

10.00  Antikens historia Anita Stridvall 14/9
  10.00  I-pad Barbro Hallstensson 28/9
  10.00  Engelsk konversation Graham Burdick 21/9
  12.00  Tysk konversation Christel Vahlenbreder 14/9
  12.30  Linedance Kamma Steen 21/9
  13.00  Matlagning Torsten Åsberg 21/9

 

13.00  Intressanta byggn & miljöer Ing-Britt Andersson 5/10
  13.00  Canasta Roland Ljung 14/9
  14.00 Trollhättebygden Eivor Emanuelsson 21/9
  14.00  Vinkännedom ojämn v Arne/Anne-Maj Edström 28/9
  14.30  Bridge Christina Palm 21/9

 

Fredagar

09.00  Målning Gunvor Hansson 22/9
  09.00  Gitarr Ingemar Hjorth 22/9
  09.30  Boule - inomhus Rolf Strömberg 8/9

 

09.30  Boule - utomhus Rolf Strömberg  
  10.00  Boule - Betty Backs park Inger Flood  
  10.00  Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 22/9

 

10.00  Lappteknik Eivor Rapp 15/9

 

10.00  Långpromenader – sista fredagen i varje
 månad samling parkering Folkets Park
   

 

12.00  Målning Monica Holm 15/9
  14.00  Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm 22/9

 

14.00  Whisky- och aktiekunskap P-O Karlsson ojämn v 1/9
 
Cirkelledarträff 17/11 kl 13.00 Inga cirklar denna dag
OBS! Inga kallelser skickas ut, startdatum står på programmet.
 
                                                                                                                           Tillbaka till Löpsedel
 
 

 

    
AKTIVA SENIORER
TROLLHÄTTAN
Storgatan 19
46130 Trollhättan

Tel. 0520-
19240

  
Hemsida:    www.aktivaseniorertrollhattan.com
Redaktör:   Olle Johansson  0520 / 31663
                    olle.johan@telia.com