CIRKLAR Höstterminen 2018
 


Anmälan skall göras till Sirpa på Medborgarskolan, telefon 0520-192 40 (09.00-12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se  eller via Medlemsservice/Cirkelanmälan (Klicka här)
Om den cirkel du vill deltaga i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin. Ev. material tillkommer.
Promenader och boule är avgiftsfria.
Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan.

OBS! Inga cirklar under månadsmötena  3/9, 1/10, 5/11, 3/12

Höstprogrammet 2018 som pdf-fil     Klicka här

   MÅNDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
 
09.00 24/9 Ukulele Lars-Ove Hilmersson
09.00 10/9 Engelsk konversation Agneta Bjarne
09.15 10/9 Bridge Bengt Mikaelsson
10.00 17/9 Diskussionsklubb  Lars Thorsell
10.00 24/9 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander
10.00 10/9 Sy och sticka Inger Johansson
10.30 10/9 Tennbroderi  Margareta Eriksson
10.30 12/11 Körsång Gudrun Eklund
11.00 24/9 Kvinnohistoria               Britt Andersson
12.00 17/9 Aktiediskussioner  Christer Erkenborg
13.00 17/9 Klassisk musik Rolf Elamsson
13.00 24/9 Bridge Petre/Gedelius
13.00 24/9 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson
14.00 10/9 Vegetarisk matlagning  ojämn v Lena Byström 
14.00 3/9 Laga mat tillsammans jämn v Arne Karlsson   
14.00 24/9 Internationella händelser Theodor Ahrenberg
14.00 10/9 Släktforskning nyb  NY Leif Abrahamsson
15.00 24/9 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson

   TISDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
 
09.45 18/9 Tävlingsbridge  Joel Danielsson
10.00 4/9 Konststickning Christina Lundmark
10.00 25/9 Fransk konversation  Gunilla Odeberg
10.00 18/9 Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson
10.00 25/9 Samtal om religion Bengt Odeberg
10.00 11/9 Berömda kvinnor  Ingrid Carlén
10.00 25/9 Europeisk matkultur ojämn v Jan Ödman            
10.00 18/9 Husmanskost till festmat / jämn v Jan Ödman            
10.00 18/9 Hänt i veckan                Bengt-Göran Bengtsson
12.00 18/9 Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp
12.00 18/9 Bokcirkel - jämn v Mariana Ceder
13.00 25/9 Digital media  Olle Johansson
13.00 18/9 Måleri/kollage Britta Rosendahl
14.00 18/9 Släktforskning forts vakant
14.00 18/9 Bridge i teorin Jan Odén
14.00 18/9 Italienska A1/A2 Anne Ödman
14.00 25/9 Franska konversation Jonas Lindblom

   ONSDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
 
09.00 12/9 Vegetarisk matlagning ojämn v Maj-Lis Lindström 
09.30 12/9 Lättgymnastik  Ruth Larsson
09.30 19/9 Yoga Birgitta Johansson
10.00 19/9 Världsarv utanför Norden Lars Kloberg
10.00   Promenader  Inger Flood
10.00 19/9 Vi diskuterar film  jämn v          Mats Frendberg      
10.00 12/9 Växternas roll kultur&tradition Karin/Anders Bohlin
10.00 26/9 Lappteknik  Mona Mauritzson
10.00 26/9 Spanska forts Inger Cleröd
10.00 5/9 Aktuella böcker               Ulla Blume-Axelsson
11.00 12/9 Lättgymnastik  Ruth Larsson
12.30 29/8 Bokcirkel / ojämn v           Marianne Abrahamsson
12.45 12/9 Bridge   Inga Bergh
13.00 26/9 Målning  Ing-Marie Röstberg
13.00 19/9 Matlagning  G Larsson/S Svernlöv
13.00 19/9 Italienska, nivå B1 Sture Lindfeldt
13.45 26/9 Från druva till dryck  Åke Holm
14.00 12/9 Världens vin/matkultur Eric Blom
14.00 12/9 Vin i ett geografiskt perspektiv / ojämn v Anna-Greta Hedlund
14.00 19/9 Vinodling - en vetenskap / jämn v Marita Blomqvist
14.00 26/9 Kulturhistoriska vinvägar Catharina Nederman
15.00 12/9 Önologi ur ett  geografiskt perspektiv / Kenneth Calestam ojämn v

   TORSDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
 
09.00 6/9 Vegetarisk matlagning jämn v Lisbeth Arrelid         
09.30 6/9 Måla akvarell Ingrid Anderson
09.30 30/8 Vegetarisk matl /ojämn v Kerstin Ell                 
09.30 20/9 Bridge Agneta Adamsson
10.00 20/9 Jordens länder  Torsten Sandgren
10.00 20/9 Today / engelsk konversation   Lars Thorsell
10.00 20/9 Historia Anita Stridvall
10.00 20/9 Engelsk konversation      Graham Burdick
11.00 13/9 Yoga                             Annmarie Arvidsson
12.00 13/9 Tysk konversation  Christel Vahlenbreder    
12.15 18/10 Balansträning  (5 ggr) Inger Gustafson
12.30 13/9 Line dance                      Kamma Steen
13.00 20/9 Matlagning  Torsten Åsberg
13.00 20/9 Intressanta byggnader och miljöer Ing-Britt Andersson
13.00 20/9 Canasta Roland Ljung
14.00 20/9 Östergötland Eivor Emanuelsson
14.00 13/9 Världens vinkultur / ojämn v Arne/Anne-Maj Edström
14.00 20/9 Bridge         Christina Palm      
15.00 20/9 I-pad K-A Arvidsson

   FREDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
 
09.00 21/9 Målning  Ebon Warneryd
09.00 21/9 Gitarr  Ingemar Hjorth
09.30 7/9 Boule - inomhus  Rolf Strömberg
09.30   Boule - utomhus Rolf Strömberg
09.30 21/9 Matlagning som social samvaro  Claes-Göran Bäckmark
10.00   Boule -Betty Backs park Inger Flood
10.00 14/9 Lappteknik  Eivor Rapp
10.00   Långpromenader
sista fredagen i varje månad
Samling parkering Folkets Park
 
12.00 14/9 Målning  Monica Holm
12.30 21/9 Linedance NY Kamma Steen
13.30 21/9 Matlagning/fredagsmys  Lars Ahlm
14.00 7/9 Whisky- och aktiekunskap / jämn v P-O Karlsson       
       
13.00 23/11 CIRKELLEDARTRÄFF  
    Inga cirklar denna dag

Cirkelledarträff 23/11 kl 13.00 Inga cirklar denna dag
OBS! Inga kallelser skickas ut, startdatum står på programmet.

 

                                                                                                                           Tillbaka till Löpsedel
 
 

 

    
AKTIVA SENIORER
TROLLHÄTTAN
Storgatan 19
46130 Trollhättan

Tel. 0520-
19240

  
Hemsida:    www.aktivaseniorertrollhattan.com
Redaktör:   Olle Johansson  0520 / 31663
                    olle.johan@telia.com