CIRKLAR Höstterminen 2019


Anmälan görs till Sirpa Fors på Medborgarskolan, tel 0520-192 40 (09.00-12.00) sirpa.fors@medborgarskolan.se
Om den cirkel du vill delta i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin.  Ev material tillkommer.

Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan

                     OBS !
1. Inga cirklar under månadsmötena 2/9, 7/10, 4/11 och 16/12
2. Inga cirklar fredagen den 15/11. AKTIVITETSLEDARTRÄFF
3. Inga kallelser skickas ut
4. Startdatum står på programmet

MÅNDAG
TID Start Datum Cirkel Cirkelledare
09.00 23/9 Ukulele Lars-Ove Hilmersson
09.15 16/9 Bridge Bengt Mikaelsson
10.00 16/9 Diskussionsklubb  Lars Thorsell
10.00 23/9 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander
10.00 9/9 Sy och sticka Britt-Inger Malm
10.30 16/9 Tennbroderi  Margareta Eriksson
10.30 18/11 Körsång Gudrun Eklund
11.00 16/9 Kvinnohistoria               Britt Andersson
12.00 16/9 Aktiediskussioner  Christer Erkenborg
12.30 16/9 Linedance Kamma Steen
13.00 23/9 Klassisk musik Rolf Elamsson
13.00 16/9 Bridge Petre/Gedelius
13.00 23/9 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson
14.00 9/9 Vegetarisk matlagning / ojämn v Lena Byström 
14.00 2/9 Laga mat tillsammans / jämn v Arne Karlsson   
14.00 16/9 Internationella händelser Theodor Ahrenberg
14.00 2/9 Släktforskning  Leif Abrahamsson
15.00 23/9 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson
     
TISDAG
09.45 17/9 Tävlingsbridge  Joel Danielsson
10.00 3/9 Konststickning Christina Lundmark
10.00 24/9 Fransk konversation  Gunilla Odeberg
10.00 17/9 Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson
10.00 24/9 Samtal om religion Bengt Odeberg
10.00 10/9 Berömda kvinnor  Ingrid Carlén
10.00 24/9 Europeisk matkultur / ojämn v Jan Ödman            
10.00 17/9 Husmanskost till Festmat / jämn v Jan Ödman            
10.00 17/9 Hänt i veckan                Bengt-Göran Bengtsson
12.00 17/9 Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp
12.00 17/9 Bokcirkel / jämn v Mariana Ceder
13.00 24/9 Digital media / ojämn v Olle Johansson
13.00 17/9 Måleri/kollage Britta Rosendahl
14.00 17/9 Släktforskning forts Inge Johansson
14.00 17/9 Bridge i teorin Jan Odén
14.00 17/9 Italienska A1/A2 Anne Ödman
14.00 17/9 Franska konversation Karl-Anders Arvidsson
15.00 24/9 Data                           NY Göran Kjellebäck
     
ONSDAG
09.00 11/9 Vegetarisk matlagning / ojämn v    Maj-Lis Lindström 
09.00 18/9 Diskussionsgrupp /ojämn v   NY   Roland Ljung
09.30 18/9 Lättgymnastik  Ruth Larsson
09.30 18/9 Yoga Birgitta Johansson
10.00 18/9 Världsarv   Lars Kloberg
10.00   Promenader  Inger Flood
10.00 18/9 Vi diskuterar film / jämn v            Mats Frendberg      
10.00 18/9 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin
10.00 25/9 Lappteknik  Mona Mauritzson
10.00 25/9 Spanska forts Inger Cleröd
10.00 11/9 Aktuella böcker               Ulla Blume-Axelsson
10.00 18/9 Engelska Agneta Bjarne
11.00 18/9 Lättgymnastik  Ruth Larsson
11.00 18/9 Engelsk konv          NY Lisa Wallin
12.30 28/8 Bokcirkel / ojämn v           Marianne Abrahamsson
12.45 18/9 Bridge   Ingbritt Widing
13.00 25/9 Målning  Ing-Marie Röstberg
13.00 18/9 Matlagning  Sölve Svernlöv
13.00 18/9 Parliamo Italiano, nivå B1 Sture Lindfeldt
13.45 18/9 Från druva till dryck  Åke Holm
14.00 11/9 Vin i ett geografiskt Perspektiv / ojämn v Inger Johansson
14.00 4/9 Vinodling-en vetenskap / jämn v Marita Blomqvist
14.00 18/9 Kulturhistoriska vinvägar Catharina Nederman
15.00 11/9 Önologi ur ett geografiskt perspektiv / ojämn v Kenneth Calestam
15.00 18/9 Aktiekunskap ochädla drycker             NY Gun Karlsson
       
TORSDAG
09.00 5/9 Mat och Prat / jämn v Lisbeth Arrelid         
09.30 5/9 Måla akvarell Ingrid Anderson
09.30 12/9 Vegetarisk matl / ojämn v Kerstin Ell                 
09.30 26/9 Bridge Agneta Adamsson
10.00 26/9 Jordens länder  Torsten Sandgren
10.00 12/9 Today / engelsk konv Lars Thorsell
10.00 19/9 Engelsk konversation      Graham Burdick
11.00 12/9 Yoga                             Annmarie Arvidsson
12.00 19/9 Tysk konversation  Christel Vahlenbreder    
12.30 19/9 Line dance                      Kamma Steen
12.30 26/9 Balansträning Inger Gustafsson
13.00 19/9 Matlagning  Torsten Åsberg
13.00 3/10 Intressanta byggnader och miljöer Ing-Britt Andersson
13.30 19/9 Canasta Margita Stolt
14.00 26/9 Uppland Ebon Johansson
14.00 26/9 Qi Gong                    NY Inger Gustafsson
       
FREDAG
09.00 27/9 Målning  Ebon Warneryd
09.00 20/9 Gitarr  Leif Johansson
09.30 6/9 Boule - inomhus  Rolf Strömberg
09.30 27/9 Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark
10.00 13/9 Lappteknik  Eivor Rapp
10.00   Långpromenader–sista fredagen i varje månad  
    Samling parkeringen Folkets Park  
12.00 13/9 Målning  Monica Holm
13.30 20/9 Matlagning/fredagsmys  Lars Ahlm
14.00 30/8 Whisky- och Aktiekunskap / ojämn v P-O Karlsson       
      2019-08-14-2  SF

OBS! Inga kallelser skickas ut, startdatum står på programmet.    

                        
                                                                    Tillbaka till Löpsedel            

                                                                                                             TILLBAKA