CIRKLAR Vårterminen 2018
 


Anmälan skall göras till Sirpa på Medborgarskolan, telefon 0520-192 40 (09.00-12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se  eller via Medlemsservice/Cirkelanmälan (Klicka här)
Om den cirkel du vill deltaga i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin. Ev. material tillkommer.
Promenader och boule är avgiftsfria.
Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan.

OBS! Inga cirklar under månadsmötena  8/1, 5/2, 5/3, 9/4 och 7/5
 

 
  Tid Cirkel Cirkelledare Start
Datum
Måndagar 09.00  Ukulele Lars-Ove Hilmersson 22/1
  09.00  Engelsk konversation Agneta Bjarne 15/1
  09.30  Bridge Frank Linné 15/1
  10.00  Diskussionsklubb Lars Thorsell 22/1
  10.00  Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander 15/1
  10.00  Sy och sticka Inger Johansson 22/1
  10.30  Tennbroderi Margareta Eriksson 15/1
  10.30  Körsång Gudrun Eklund 16/4
  11.00  I-pad, nyb Karl-Anders Arvidsson 12/2
  11.00  Kvinnohistoria Britt Andersson 12/2
  12.00  Aktiediskussioner Christer Erkenborg 15/1
  13.00  Klassisk musik Sture Lindfeldt 15/1
  13.00  Bridge Margareta Stenör-Moberg 15/1
  13.00  Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson 22/1
  14.00  Vegetarisk matlagning  Lena Byström (ojämn v) 15/1
  14.00  Laga mat tillsammans Arne Karlsson (jämn v) 8/1
  15.00  Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson 22/1
  15.00  Internationella händelser Theodor Ahrenberg 15/1

 

 Tisdagar

09.45  Tävlingsbridge Joel Danielsson 9/1

 

10.00  Konststickning Christina Lundmark 9/1

 

10.00  Fransk konversation Gunilla Odeberg 23/1

 

10.00  Engelsk konversation Inga-Lisa Carleson 23/1

 

10.00  Samtal om religion Bengt Odeberg 23/1

 

10.00  Berömda kvinnor Ingrid Carlén 16/1

 

10.00  Europeisk matkultur Jan Ödman ojämn v 16/1

 

10.00  Husmanskost till festmat Jan Ödman jämn v 23/1
  10.00  Hänt i veckan NY Bengt-Göran Bengtsson 16/1

 

12.00  Aktiekunskap Rune Gyllenskepp 16/1
  12.00  Bokcirkel - jämn v Mariana Ceder 23/1
  13.00  Digital media Olle Johansson 23/1
13.00  Måleri/kollage Britta Rosendahl 16/1
  13.30  Släktforskning forts, grupp 1 Gunni Sikström 16/1
  14.00  Italienska, termin 10 Anne Ödman 16/1
  14.00  Franska lätt konversation Jonas Lindblom 16/1
  15.00  Paris under 20-talet Karl-Anders Arvidsson 13/2
  15.30  Släktforskning forts, grupp 2 Gunni Sikström 16/1

 

Onsdagar 09.00  Vegetarisk matlagning Maj-Lis Lindström ojämn v 17/1

 

09.30  Dataforum Rolf Enquist 17/1

 

09.30  Lättgymnastik Ruth Larsson 17/1
  09.30  Yoga Birgitta Johansson 17/1

 

10.00  Världsarv i Norden Lars Kloberg 17/1

 

10.00  Promenader Inger Flood  

 

10.00  Vi diskuterar film Mats Frendberg ojämn v 17/1

 

10.00  Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin 24/1

 

10.00  Lappteknik Mona Mauritzson 17/1

 

10.00  Spanska forts Inger Cleröd 24/1

 

10.00  Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson 10/1
11.00  Lättgymnastik Ruth Larsson 17/1
  12.30  Bokcirkel ojämn v Marianne Abrahamsson 17/1
  12.45  Bridge Inga Bergh 10/1
  13.00  Målning Ing-Marie Röstberg 17/1
  13.00  Matlagning Gösta Larsson 24/1
  13.00  Italienska, nivå B1 Anne Ödman 10/1
  13.45  Från druva till dryck Åke Holm 24/1
  14.00  Mat & vin i kombination Eric Blom 17/1
  14.00  Vinkännedom ojämn v  Anna-Greta Hedlund 17/1
  14.00  Vinkännedom, Jämn v Marita Blomqvist 10/1
  14.00  Vinkännedom, varje v Catharina Nederman 17/1
  15.00  Vinkännedom, Ojämn v Kenneth Calestam 17/1

 

Torsdagar

 09.00  Swish & SMSparkering Tuula Karlsson 25/1
  09.00  Vegetarisk matlagning Lisbeth Arrelid jämn v 11/1
  09.00  Vegetarisk matlagning Kerstin Ell ojämn v 18/1

 

09.00  I-pad Barbro Hallstensson 25/1
  09.30  Måla akvarell  Ingrid Anderson 8/2
  09.30  Bridge Britt-Marie Svensson 11/1

 

10.00  Jordens länder Torsten Sandgren 25/1

 

10.00  Today, engelsk konversation Lars Thorsell 18/1
  10.00  Antikens historia Anita Stridvall 18/1
  10.00  Engelsk konversation Graham Burdick 18/1
  11.00  Yoga NY Annmarie Arvidsson 11/1
  12.00  Tysk konversation Christel Vahlenbreder 18/1
  12.30  Line dance Kamma Steen 18/1

 

13.00  Matlagning Torsten Åsberg 18/1
  13.00  Intressanta byggn & miljöer Ing-Britt Andersson 11/1
  13.00  Canasta Roland Ljung 25/1
  14.00  Teater NY Kristina Nadelius 25/1
  14.00  Trollhättebygden Eivor Emanuelsson 18/1
  14.00  Vinkännedom ojämn v Arne/Anne-Maj Edström 18/1
  14.30  Bridge Christina Palm 25/1

 

Fredagar

09.00  Målning Ebon Warneryd 19/1
  09.00  Gitarr Ingemar Hjorth 19/1
  09.30  Boule - inomhus Rolf Strömberg 12/1

 

09.30  Boule - utomhus Rolf Strömberg  
  10.00  Boule -Betty Backs park Inger Flood  
  10.00  Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 26/1

 

10.00  Lappteknik Eivor Rapp 19/1

 

10.00  Långpromenader –
sista fredagen i varje månad
samling parkering Folkets Park
   

 

12.00  Målning Monica Holm 12/1
  14.00  Whisky- och aktiekunskap P-O Karlsson jämn v 26/1

 

14.30 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm 9/2
 
Cirkelledarträff 27/4 kl 13.00 Inga cirklar denna dag
OBS! Inga kallelser skickas ut, startdatum står på programmet.
 
                                                                                                                           Tillbaka till Löpsedel
 
 

 

    
AKTIVA SENIORER
TROLLHÄTTAN
Storgatan 19
46130 Trollhättan

Tel. 0520-
19240

  
Hemsida:    www.aktivaseniorertrollhattan.com
Redaktör:   Olle Johansson  0520 / 31663
                    olle.johan@telia.com