CIRKLAR Vårterminen 2019
 


Anmälan skall göras till Sirpa på Medborgarskolan, telefon 0520-192 40 (09.00-12.00) eller sirpa.fors@medborgarskolan.se  eller via Medlemsservice/Cirkelanmälan (Klicka här)
Om den cirkel du vill deltaga i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin. Ev. material tillkommer.
Promenader och boule är avgiftsfria.
Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan.

OBS! Inga cirklar under månadsmötena 7/1, 4/2, 4/3 och 29/4

Vårprogrammet 2019 som pdf-fil     Klicka här
 
MÅNDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
09.00 21/1 Ukulele Lars-Ove Hilmersson
09.15 14/1 Bridge Bengt Mikaelsson
10.00 14/1 Diskussionsklubb Lars Thorsell
10.00 21/1 Matlagning  som social samvaro Bernth Gruvander
10.00 14/1 Sy och sticka Inger Johansson
10.30 14/1 Tennbroderi Margareta Eriksson
11.00 14/1 Kvinnohistoria Britt Andersson
12.00 14/1 Aktiediskussioner Christer Erkenborg
12.30 14/1 Linedance Kamma Steen
13.00 21/1 Klassisk musik Rolf Elamsson
13.00 14/1 Bridge Petre/Gedelius
13.00 21/1 Hjärt-lungräddning Inger Gustafsson
14.00 14/1 Vegetarisk matlagning ojämn v Lena Byström
14.00 7/1 Laga mat tillsammans / jämn v Arne Karlsson
14.00 14/1 Internationella  händelser Theodor Ahrenberg
14.00 14/1 Släktforskning nyb NY Leif Abrahamsson
15.00 21/1 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson
     
TISDAG  
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
09.45 15/1 Tävlingsbridge Joel Danielsson
10.00 8/1 Konststickning Christina Lundmark
10.00 22/1 Fransk konversation Gunilla Odeberg
10.00 15/1 Engelsk konversation Inga-Lisa Carleson
10.00 22/1 Samtal om religion Bengt Odeberg
10.00 15/1 Berömda kvinnor Ingrid Carlén
10.00 15/1 Europeisk matkultur ojämn v Jan Ödman
10.00 22/1 Husmanskost till Festmat / jämn v Jan Ödman
10.00 15/1 Hänt i veckan Bengt-Göran Bengtsson
12.00 15/1 Aktiekunskap Rune Gyllenskepp
12.00 22/1 Bokcirkel / jämn v Mariana Ceder
13.00 15/1  Engelska Agneta Bjarne
13.00 22/1 Digital media / jämn v Olle Johansson
13.00 15/1 Måleri/kollage Britta Rosendahl
14.00 15/1 Släktforskning forts Inge Johansson
14.00 15/1 Bridge i teorin Jan Odén
14.00 29/1 Italienska A1/A2 Anne Ödman
14.00 15/1 Franska konversation Jonas Lindblom
     
ONSDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
09.00 16/1 Vegetarisk matlagning / ojämn v Maj-Lis Lindström
09.00 16/1 Diskussionsgrupp / ojämn v NY Roland Ljung
09.30 16/1 Lättgymnastik Ruth Larsson
09.30 23/1 Yoga Birgitta Johansson
10.00 16/1 Världsarv Lars Kloberg
10.00 Promenader Inger Flood
10.00 23/1 Vi diskuterar film / jämn v Mats Frendberg
10.00 23/1 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin
10.00 16/1 Lappteknik Mona Mauritzson
10.00 23/1 Spanska forts Inger Cleröd
10.00 16/1 Aktuella böcker Ulla Blume-Axelsson
11.00 16/1 Lättgymnastik Ruth Larsson
12.30 16/1 Bokcirkel / ojämn v Marianne Abrahamsson
12.45 16/1 Bridge Ingbritt Widing
13.00 23/1 Målning Ing-Marie Röstberg
13.00 23/1 Matlagning G Larsson/S Svernlöv
13.00 16/1 Parliamo Italiano, nivå B1 Sture Lindfeldt
13.45 16/1 Från druva till dryck Åke Holm
14.00 9/1 Världens vin/matkultur Eric Blom
14.00 16/1 Vin i ett geografiskt Perspektiv / ojämn v Anna-Greta Hedlund
14.00 9/1 Vinodlingen vetenskap / jämn v Marita Blomqvist
14.00 23/1 Kulturhistoriska vinvägar Catharina Nederman
15.00 16/1 Önologi ur ett geografiskt perspektiv / Kenneth Calestam ojämn v
     
TORSDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
09.00 10/1 Mat och Prat / jämn v Lisbeth Arrelid
09.30 7/2 Måla akvarell Ingrid Anderson
09.30 17/1 Vegetarisk matl / ojämn v Kerstin Ell
09.30 10/1 Bridge Agneta Adamsson
10.00 17/1 Jordens länder Torsten Sandgren
10.00 17/1 Today / engelsk konv Lars Thorsell
10.00 24/1 Nordamerikas indianer Anita Stridvall
10.00 17/1 Engelsk konversation Graham Burdick
11.00 10/1 Yoga Annmarie Arvidsson
12.00 17/1 Tysk konversation Christel Vahlenbreder
12.30 17/1 Line dance Kamma Steen
12.30 17/1 Balansträning Inger Gustafsson
13.00 17/1 Matlagning Torsten Åsberg
13.00 17/1 Intressanta byggnader och miljöer Ing-Britt Andersson
13.00 17/1 Canasta Margita Stolt
13.30 24/1 Bridge Tuula Karlsson
14.00 17/1 Östergötland Eivor Emanuelsson
14.00 17/1 Världens vinkultur / ojämn v Arne/Anne-Maj Edström
15.00 14/2 I-pad K-A Arvidsson
     
FREDAG
Tid Start
datum
Cirkel Cirkelledare
09.00 18/1 Målning Ebon Warneryd
09.00 18/1 Gitarr Ingemar Hjorth
09.30   Boule - inomhus Rolf Strömberg
09.30   Boule - utomhus Rolf Strömberg
09.30 25/1 Matlagning som social samvaro Claes-Göran Bäckmark 
10.00 18/1 Lappteknik Eivor Rapp
10.00   Långpromenader-sista fredagen i varje
 månad samling parkering Folkets Park
 
12.00 18/1 Målning Monica Holm
13.30 18/1 Matlagning/fredagsmys Lars Ahlm
14.00 11/1 Whisky- och aktiekunskap / jämn v P-O Karlsson
13.00
 
26/4
 
CIRKELLEDARTRÄFF Inga cirklar denna dag  


OBS! Inga kallelser skickas ut, startdatum står på programmet.

 

                                                                                                                           Tillbaka till Löpsedel
 
 

 

    
AKTIVA SENIORER
TROLLHÄTTAN
Storgatan 19
46130 Trollhättan

Tel. 0520-
19240

  
Hemsida:    www.aktivaseniorertrollhattan.com
Redaktör:   Olle Johansson  0520 / 31663