CIRKLAR Höstterminen 2020


Anmälan görs till Sirpa Fors på Medborgarskolan, tel 0520-192 40 (09.00-12.00) sirpa.fors@medborgarskolan.se
Om den cirkel du vill delta i är fulltecknad så anmäl dig gärna till intresselistan.
Avgiften är 50 kr per cirkel och termin.  Ev material tillkommer.

Alla cirklar och föredrag sker i samarbete med Medborgarskolan

                     OBS !
1. Inga cirklar under månadsmötena 13/1,3/2,2/3,6/4,4/5
2. Inga cirklar fredagen den 24/4. AKTIVITETSLEDARTRÄFF
3. Inga kallelser skickas ut
4. Startdatum står på programmet

MÅNDAG
09.00 20/1 Ukulele Lars-Ove Hilmersson
09.00 3/2 Musikcirkel   NY Roland Ljung
09.15 13/1 Bridge Bengt Mikaelsson
10.00 13/1 Diskussionsklubb  Lars Thorsell
10.00 20/1 Matlagning som social samvaro Bernth Gruvander
10.00 13/1 Sy och sticka Lisbeth Forsgård
10.30 20/1 Tennbroderi  Margareta Eriksson
10.30 6/4 Körsång Gudrun Eklund
12.00 20/1 Aktiediskussioner  Christer Erkenborg
12.30 20/1 Linedance Kamma Steen
13.00 20/1 Klassisk musik Rolf Elamsson
13.00 20/1 Bridge Petre/Gedelius
14.00 13/1 Vegetarisk matlagning / ojämn v Lena Byström 
14.00 20/1 Laga mat tillsammans / jämn v Arne Karlsson   
14.00 20/1 Internationella händelser Theodor Ahrenberg
14.00 20/1 Släktforskning  Leif Abrahamsson
15.00 20/1 Vi botaniserar i Jazzens värld Lars Klasson

 

TISDAG
09.45 14/1 Tävlingsbridge  Joel Danielsson
10.00 14/1 Konststickning Christina Lundmark
10.00 28/1 Fransk konversation  Gunilla Odeberg
10.00 21/1 Engelsk konversation  Inga-Lisa Carleson
10.00 28/1 Samtal om religion Bengt Odeberg
10.00 14/1 Berömda kvinnor  Ingrid Carlén
10.00 28/1 Europeisk matkultur ojämn v Jan Ödman            
10.00 21/1 Husmanskost till Festmat / jämn v Jan Ödman            
10.00 14/1 Hänt i veckan                Bengt-Göran Bengtsson
12.00 14/1 Aktiekunskap  Rune Gyllenskepp
12.00 21/1 Bokcirkel / jämn v Mariana Ceder
13.00 21/1 Digital media / jämn v Olle Johansson
13.00 14/1 Måleri/kollage Britta Rosendahl
14.00 21/1 Släktforskning forts Inge Johansson
14.00 21/1 Bridge i teorin Jan Odén
14.00 14/1 Italienska A1/A2 Anne Ödman
14.00 21/1 Fransk konversation Karl-Anders Arvidsson
15.00 28/1 Data                       NY Göran Kjellebäck

 

ONSDAG
09.00 15/1 Vegetarisk matlagning / ojämn v  Maj-Lis Lindström 
09.00 22/1 Diskussionsgrupp / ojämn v  Roland Ljung
09.30 15/1 Lättgymnastik  Ruth Larsson
09.30 15/1 Yoga Birgitta Johansson
10.00 15/1 Världsarv   Lars Kloberg
10.00   Promenader   
10.00 15/1 Vi diskuterar film / jämn v            Mats Frendberg      
10.00 22/1 Växternas roll i kultur&tradition Karin/Anders Bohlin
10.00 8/1 Lappteknik  Mona Mauritzson
10.00 22/1 Spanska forts Inger Cleröd
10.00 8/1 Aktuella böcker               Ulla Blume
10.00 22/1 Engelska Agneta Bjarne
11.00 22/1 Engelsk konv          Lisa Wallin
11.00 15/1 Lättgymnastik  Ruth Larsson
12.30 15/1 Bokcirkel / ojämn v           Marianne Abrahamsson
12.45 15/1 Bridge   Ingbritt Widing
13.00 22/1 Målning  Ing-Marie Röstberg
13.00 22/1 Matlagning  Sölve Svernlöv
13.00 8/1 Parliamo Italiano, nivå B1 Sture Lindfeldt
13.45 22/1 Från druva till dryck  Åke Holm
14.00 15/1 Vin i ett geografiskt Inger Johansson
    Perspektiv / ojämn v  
14.00 22/1 Vinodling en vetenskap / jämn v Marita Blomqvist
14.00 22/1 Kulturhistoriska vinvägar Catharina Nederman
15.00 15/1 Önologi ur ett geogra- Kenneth Calestam
    fiskt perspektiv / ojämn v
15.00 22/1 Aktiekunskap och Gun Karlsson
    ädla drycker / jämn v          

 

TORSDAG
09.00 23/1 Mat och Prat / jämn v Lisbeth Arrelid         
09.30 6/2 Måla akvarell Ingrid Anderson
09.30 16/1 Vegetarisk matl / ojämn v Kerstin Ell                 
09.30 9/1 Bridge Agneta Adamsson
10.00 16/1 Jordens länder  Torsten Sandgren
10.00 16/1 Today / engelsk konv Lars Thorsell
10.00 23/1 Kinas historia Anita Stridvall
10.00 16/1 Engelsk konversation      Graham Burdick
11.00 9/1 Yoga                             Annmarie Arvidsson
12.00 16/1 Tysk konversation  Christel Vahlenbreder    
12.30 23/1 Line dance                      Kamma Steen
13.00 23/1 Matlagning  Torsten Åsberg
13.00 23/1 Intressanta byggnader och miljöer Ing-Britt Andersson
13.30 16/1 Canasta Margita Stolt
 14.00  23/1 Lappland-Norrbotten-Västerbotten  Ebon Johansson

 

    FREDAG  
09.00 24/1 Målning  Ebon Warneryd
09.00 24/1 Gitarr  Olle Karlsson
09.30 10/1 Boule - inomhus  Rolf Strömberg
09.30 24/1 Matlagning som social samvaro  Claes-Göran Bäckmark
10.00 17/1 Lappteknik  Eivor Rapp
10.00   Långpromenader–sista fredagen i varje månad
     samling parkering Folkets Park
12.00 24/1 Målning  Monica Holm
13.30 24/1 Matlagning/fredagsmys  Lars Ahlm
 14.00

 10/1

 Aktie- och whiskykunskap ojämn v P-O Karlsson  

 

OBS! Inga kallelser skickas ut, startdatum står på programmet.    

                        
                                                                    Tillbaka till Löpsedel            

                                                                                                             TILLBAKA